
Niet alleen in Nederland maken spelers met een dubbele nationaliteit impact voor een ander land. Waar er hier vooral wordt gekeken naar de WK-kansen van Curaçao en Suriname door in Nederland geboren spelers met roots in deze landen, kijkt men in België nadrukkelijk naar Congo. Ook dat land strijdt nog voor plaatsing voor het WK 2026 in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Door een late goal van Chancel Mbemba (FC Porto) is Congo nog een stap van historische plaatsing verwijderd.
De route van Congo naar WK 2026
Congo nam het in de halve finales van de Afrikaanse WK-playoffs op tegen Kameroen als tegenstander. De wedstrijd werd gespeeld op neutraal terrein, in het Marokkaanse Rabat, en door een goal in blessuretijd won Congo het treffen.
Nu wacht de beslissende ontmoeting met Nigeria, dat in de andere halve finale overtuigend afrekende met Gabon (4-1). Grote uitblinker was Victor Osimhen, terwijl ook voormalig SC Heerenveen-speler Chidera Ejuke tot scoren kwam.
De winnaar van Congo – Nigeria pakt het allerlaatste Afrikaanse WK-ticket. De wedstrijd wordt zondag opnieuw in Rabat gespeeld. De winnaar hiervan strijd in maart in Mexico met vijf andere landen, waaronder Bolivia om de resterende 2 WK tickets.
Congo pakt er voor playoffs 8 nieuwe spelers bij
Waar Curaçao en Suriname al enige tijd werken aan een sterke selectie, ging het bij Congo net iets anders. Een groot aantal spelers is er pas zeer recent bij. Joris Kayembe (Genk), Noah Sadiki (Sunderland), Théo Bongonda (Spartak Moskou), Ngal’Ayel Mukau (Lille) en Rocky Bushiri (Hibernian) werden nog niet zo lang geleden aan de selectie toegevoegd. Daar zijn voor deze wedstrijden Mathieu Epolo (Standard), Mario Stroeykens (Anderlecht) en Michel-Ange Balikwisha (Celtic) aan toegevoegd. Alle acht zijn geboren in België, speelde in veel gevallen ook in nationale jeugdelftallen maar trekken nu ten strijde voor Congo.
Dat is opvallend: decennialang kozen spelers als Vincent Kompany, Christian Benteke, Romelu Lukaku, Youri Tielemans en Dedryck Boyata steevast voor België, zonder Congo serieus te overwegen. De trend verschuift duidelijk. Zo koos de pas twintigjarige Noah Sadiki, nu actief bij Sunderland, al twee jaar geleden definitief voor Congo.
Forse beloning bij WK-plaatsing
De president van Congo en tevens fervent voetbalfan, Félix Tshisekedi zou 1 miljoen dollar premie per speler hebben beloofd bij plaatsing voor het WK 2026. Zo ver wij weten is dat wereldwijd het hoogste bedrag dat spelers bij een WK plaatsing kunnen verdienen. Het is dan ook lang geleden dat het land actief was op een WK. Congo speelde haar laatste WK in 1974 toen het nog Zaire heette.
