Voetbal op de Olympische Spelen 2024: alles wat je moet weten

Olympische Spelen 2024 voetbal

Na EURO 2024 en Copa America stond het volgende grote toernooi al weer op de planning. Voetbal op de Olympische Spelen kbij de mannen en de vrouwen. Op woensdag 24 juli worden de eerste wedstrijden in Frankrijk gespeeld. Naast het gastland zijn Spanje, Argentinië en Marokko de meest aansprekende landen die hebben deelgenomen aan het mannenvoetbal op de Olympische Spelen voetbal 2024. Ook was er een Eredivisie tintje.

De bekendste spelers in de Olympische voetbalselecties

De deelnemende landen aan het Olympisch voetbal mogen drie spelers ouder dan 23 jaar selecteren. Zo heeft Argentinië bijvoorbeeld Julián Álvarez van Manchester City opgeroepen. Hierdoor kan de aanvaller bij een Argentijns goud in een bijzonder rijtje komen van spelers die zowel het WK als de Olympische Spelen wonnen. Dat geldt ook voor de andere twee dispensatiespelers van Argentinië. Het gaat om Ajax-doelman Rulli en Benfica veteraan Nicolás Otamendi. Met 36 jaar is Otamendi by far de oudste voetballer die op de Olympische Spelen actief zal zijn. De Olympische selectie van Argentinië staat overigens onder leiding van een Argentijnse voetballegende: Javier Mascherano (40).

Een andere opvallende naam op de Olympische Spelen 2024 voetbal is Achraf Hakimi (PSG) die uiteraard Marokko zal vertegenwoordigen. Frankrijk riep als dispensatiespelers bijvoorbeeld de 27-jarige Jean-Philippe Mateta en de 33-jarige Alexandre Lacazette op. De meest opvallende naam bij Frankrijk zit echter op de bank. Thierry Henry is namelijk aangesteld als de trainer van de Olympische selectie. Overigens had Frankrijk ook spelers als Kylian Mbappé graag willen betrekken bij het Olympisch toernooi in eigen land. Zijn nieuwe club Real Madrid stak daar een stokje voor. En zo waren er meer clubs die niet meewerkten terwijl andere juist weinig problemen zagen.

Zo had FC Barcelona er geen probleem mee dat Fermín López opnieuw op pad is. De 21-jarige speler werd eerder deze maand Europees Kampioen met Spanje. Nu maakt de middenvelder dus zijn opwachting op de Olympische Spelen. De speler van FC Barcelona hoopt persoonlijk meer impact te kunnen maken. Op EURO 2024 in het Duitsland bleef het bij een invalbeurt in de groepsfase tegen Albanië. Nu stevent López af op een basisplaats. De Spaanse voetbalbond heeft er in overleg met FC Barcelona voor gekozen om Lamine Yamal niet op te roepen. De pas zeventienjarige aanvaller krijgt rust.

Andere bekende namen zijn de kersverse aankoop van Bayern München, Michael Olise (22, Frankrijk), Alex Buena (22, Spanje) en Castello Lukeba (22, Frankrijk). Ook jeugdige talenten als Désiré Doué (19, Frankrijk) en Bilal El Khannouss (20, Marokko) krijgen de kans op een groter podium.

Welke Eredivisie spelers waren actief op de Olympische Spelen?

De meeste bekende deelnemer uit de Eredivisie is Gerónimo Rulli. De kans is groot dat de Ajax-keeper het doel van Argentinië gaat verdedigen. Rulli zal vooral hopen daarmee ook de aandacht van andere clubs te trekken. Dat deed Rulli ook. Hij kan in Frankrijk blijven omdat Olympique Marseille en Ajax een akkoord bereikten. Zijn situatie bij Ajax was redelijk uitzichtloos. Helemaal nu Remko Pasveer de voorkeur krijgt.

Buiten Rulli zijn het aantal Eredivisie spelers beperkt. Dat heeft er ook mee te maken dat clubs een speler ook niet hoeven vrij te geven voor het Olympische voetbaltoernooi. De volledige lijst:

  1. Gerónimo Rulli (Ajax / Argentinië)
  2. Paxten Aaronson (FC Utrecht / Verenigde Staten)
  3. Taylor Booth (FC Utrecht / Verenigde Staten)
  4. Shunsuke Mito (Sparta / Japan)
  5. Matthew Garbett (NAC Breda / Nieuw Zeeland)
  6. Hussein Ali (SC Heerenveen / Irak)

Voormalig Sparta-huurling Koki Saito behoort tot de Olympische selectie van Japan. Saito keerde deze zomer terug naar het Belgische Lommel SK, dat onderdeel is van de City Football Group. Feyenoord target Oussama El Azzouzi komt voor Marokko uit.

Een andere oud-Eredivisie ganger op de Olympische Spelen is Tarik Sektoui die de trainer is van het Olympisch team van Marokko. In het verleden kwam hij tijdens zijn actieve loopbaan uit voor Willem II, AZ en RKC Waalwijk.

Ook Keuken Kampioen Divisie is op Olympische Spelen vertegenwoordigd

Francisco Reyes Marizan werd opgeroepen voor de Olympische Selectie van de Dominicaanse Republiek. De Reyes staat onder contract bij FC Volendam en die hebben de speler in kwestie ook toestemming gegeven. De pas achttienjarige Marizan speelde pas achttien minuten voor FC Volendam in de Eredivisie. Die minuten maakte De Reyes al op 3 september 2023 in een treffen tussen FC Volendam en FC Twente. Sowieso heeft Marizan een opvallende loopbaan. Drie jaar geleden, in 2021, verruilde hij de amateurs van Zeeburgia voor FC Volendam. Op de Olympische Spelen was hij alledrie de duels bassispeler.

Lange tijd leek ook De Graafschap een speler voor de Olympische Spelen af te leveren. Aanvaller Bind Hassan haalde de definitieve Olympische selectie van Irak net niet. De jonge aanvaller speelde 11 duels voor De Graafschap in de Keuken Kampioen Divisie.

Hoe ging het met de Eredivisie spelers op Olympische Spelen?

Goed. De zes spelers uit de Eredivisie hebben allemaal speeltijd op de Olympische Spelen voetbal gekregen. Bij het openingsduel tussen Argentinië en Marokko stond Gerónimo Rulli onder de lat. Rulli moest met de Argentijnse ploeg opvallend genoeg met 2-1 buigen voor Marokko. Rulli zou ook alle andere wedstrijden onder de lat staan. Op het Olympisch voetbaltoernooi stelde de Argentijnse ploeg met uitschakeling in de kwartfinales teleur.

Sparta Rotterdam had na de eerste speelronde zelfs even de topscorer van de Olympische Spelen in haar selectie. Japan haalde in de eerste wedstrijd flink uit tegen Paraguay. De Zuid Amerikanen werden met 5-0 verslagen. Shunsuke Mito scoorde zowel de 1-0 en de 2-0. Overigens moet hij de topscorerstitel delen met teamgenoot Shota Fujio. Als invaller maakte hij de 4-0 en 5-0. Nadat beide in het tweede groepsduel niet scoorden, kreeg Fujio in het laatste duel van Japan tegen Israël de voorkeur boven Mito. Japan werd in de kwartfinales uitgeschakeld door Spanje.

Matthew Garbett speelde een opvallende rol voor Nieuw Zeeland tegen Guinee. Garbett opende de score. Dat deed de middenvelder van NAC Breda enkele minuten nadat hij een strafschop had veroorzaakt. Deze werd door Guinee gemist. Nieuw Zeeland werd in de poule derde achter Frankrijk en de Verenigde Staten. Ondanks de vroege uitschakeling maakte Garbett wel indruk. Het is niet uitgesloten dat Garbett door zijn spel op de Olympische Spelen een mooie transfer kan maken.

FC Utrecht had met Paxten Aaronson en Taylor Booth twee spelers op de Olympische Spelen. Beide kwamen uit voor Team USA. Aaronson was een basiskracht en kwam ook tot scoren. Booth moest genoegen nemen met invalbeurten. De 23-jarige Booth had gehoopt een grotere impact te kunnen maken en daarmee in beeld bij andere clubs te kunnen komen. Verdeeld over 4 invalbeurten kwam hij tot 83 speelminuten. In de kwartfinales was Marokko met 4-0 te sterk.

Ook SC Heerenveen kreeg Hussein Ali na de groepsfase terug. De buitenspeler was basisspeler in de eerste twee groepsduels van Irak. In het derde en beslissende groepsduel kwam hij namens Irak niet meer in actie.

Welke landen wonnen een medaille bij Olympische Spelen voetbal mannen

  1. Goud: Spanje
  2. Zilver: Frankrijk
  3. Brons: Marokko

Egypte verloor haar laatste twee duels. Het land behaalde verrassend de halve finale maar was daarin echt een maatje te klein voor de medaillewinnaars. In de halve finale was gastland Frankrijk met 3-1 te sterk. Hierop volgde een duel tegen Marokko om brons. Daar waren de Leeuwen van de Atlas veel te sterk. Marokko behaalde een bronzen plak door in de strijd om de derde plek met maar liefst 6-0 te winnen.

De finale tussen Spanje en Frankrijk is een waar spektakelstuk. Spanje leek lange tijd op weg naar goud en stond op een gegeven met zelfs 3-1 voor. Frankrijk sleepte er alsnog een verlenging uit: 3-3. In de verlenging was Spanje alsnog te sterk.

In de kwartfinale moesten Argentinië, Paraguay, Japan en Verenigde Staten buigen.

Wie was de beste speler op de Olympische Spelen voetbal?

Fermín López, middenvelder van Spanje, was enorm belangrijk voor zijn land. De middenvelder van FC Barcelona, die deze zomer ook al Europees Kampioen met Spanje werd, maakte in de finale op het Parc des Princes in Parijs twee goals.

Toch moeten we ook de naam van Soufiane Rahimi noteren. De aanvaller van Marokko scoorde in het Olympisch toernooi maar liefst 8 keer. Daarmee is Rahimi uiteraard ook topscorer van de Olympische Spelen geworden. Rahimi is actief in de Emiraten voor Al-Ain. Een Europees avontuur lijkt vanwege zijn leeftijd (28) en salaris niet voor de hand te liggen.

Voor het grote publiek zullen Ibrahim Adel (Egypte) en Marcelo Fernández (Paraguay) een verrassing zijn geweest. Beide spelen nu nog in eigen land en zijn begin twintig. Fernández scoorde drie keer in drie duels. Van de Eredivisie spelers viel Matthew Garbett (NAC Breda) juist het meest in de smaak. Het is niet uitgesloten dat er op een later moment nog clubs in Breda aankloppen.

De Argentijnse ploeg stelde juist teleur. En zo ook Julián Álvarez. Mogelijk was de Argentijnse spits te veel bezig met een transfer. Hij gaat Manchester City verruilen voor Atletico Madrid.

In welke stadions wordt er gespeeld voor de Olympische Spelen voetbal?

  • Parc des Princes (Parijs)
  • Stade Vélodrome (Marseille)
  • Parc Olympique Lyonnais (Lyon)
  • Stade de la Beaujoire (Nantes)
  • Stade Geoffroy-Guichard (Saint-Étienne)
  • Olympisch Stadion (Nice)
  • Stade Nouveau (Bordeaux)

Wie won het voetbaltoernooi bij de Olympische Spelen het vaakst?

Hongarije geldt nog altijd als het meest succesvolle land tijdens de Olympische Spelen. Die eer deelt Hongarije met Groot-Brittannië. Beide landen wonnen het toernooi drie keer. Brazilie, de voormalig Sovjet Unie en Argentinië wonnen het ieder twee keer. Op papier had Argentinië deze zomer in Frankrijk dus op gelijke hoogte komen. Argentinië trok ook met een sterke selectie naar Frankrijk. In de kwartfinale moest Argentinië echter het hoofd buigen voor Frankrijk.

Welke landen namen deel aan de Olympische Spelen 2024 voetbal?

Aan het mannen voetbaltoernooi van de Olympische Spelen deden 16 landen mee. Deze zijn verdeeld in poules van vier landen.

Groep A Groep B Groep C Groep D
Guinee Argentinië Oezbekistan Japan
Nieuw Zeeland Marokko Spanje Paraguay
Frankrijk Irak Egypte Mali
Verenigde Staten Oekraïne Dominicaanse Republiek Israël

Waren er transfervrije spelers op Olympische Spelen actief?

Er waren vier spelers zonder club actief op de Olympische Spelen:

  • Sarpreet Singh (25 / Nieuw Zeeland). Was ooit een talent bij Bayern München maar brak er niet door. De afgelopen jaren speelde de middenvelder op het tweede en derde niveau van Duitsland. Na een aantal uitleenbeurten en het tweede elftal verruilde hij Bayern vorig jaar voor Hansa Rostock. Nu zit hij zonder club.
  • Heinz Mörschel (26). Geboren en inmiddels uitkomend voor de Dominicaanse Republiek. In zijn jongere jaren was de middenvelder echter Duits jeugdinternational. Liep uit zijn contract bij het Hongaarse Újpest FC.
  • Bilal Mazhar (20 / Egypte). Geboren in Frankrijk maar uitkomend voor Egypte. Daar was hij op de Olympische Spelen geen basiskracht. Ook kwam hij niet tot scoren en dat was opvallend. Namens Panathinaikos kroonde hij zich in de Griekse jeugdcompetitie tot topscorer (29 goals). Ook werd hij topscorer van de Youth League (9 goals).
  • Mohamadou Lamine Ba (20 / Mali). Was voor het laatst actief in de Malinese competitie. Op de Olympische Spelen kwam de buitenspeler niet in actie.