Nederlandse clubeigenaren in het buitenland blijven zeldzaam

Nederlandse eigenaren buitenlandse clubs

Nederlandse investeerders en bestuurders zijn al jaren zichtbaar in het internationale voetbal, maar als eigenaar van een buitenlandse club blijven zij een zeldzaamheid. Juist daarom zijn de recente ontwikkelingen rond NEC-suikeroom Marcel Boekhoorn en voormalig Ajax-directeur Alex Kroes opvallend.

Waar Boekhoorn momenteel een overname van een Portugese club onderzoekt, lijkt Kroes op weg naar een minderheidsbelang bij de kersverse Oostenrijkse kampioen LASK Linz. Daarmee voegen beide Nederlanders zich mogelijk bij een select gezelschap van landgenoten die buiten de landsgrenzen actief zijn als clubeigenaar.

Boekhoorn kijkt naar Portugal

Marcel Boekhoorn, de steenrijke ondernemer en investeerder achter NEC Nijmegen, onderzoekt momenteel de mogelijkheden om het Portugese SC Beira-Mar over te nemen. De club uit Aveiro speelde in het verleden meerdere seizoenen op het hoogste Portugese niveau, maar kent de laatste jaren sportief moeilijke tijden.

Voor Boekhoorn zou een Portugese club een interessante aanvulling kunnen vormen op zijn bestaande voetbalactiviteiten. Portugal staat bekend als een van de belangrijkste opleidingslanden van Europa, met een sterke reputatie op het gebied van talentontwikkeling en transfers.

Een eventuele overname past bovendien in een bredere trend waarbij investeerders inzetten op zogeheten multi-clubmodellen: netwerken van clubs die samenwerken op het gebied van scouting, talentontwikkeling en transfers. En dat is ook goed nieuws voor NEC. De minimum-salarissen in Portugal voor bijvoorbeeld Afrikaanse of Zuid-Amerikaanse talenten ligt een stuk lager.

Alex Kroes dicht bij LASK Linz

Ook Alex Kroes lijkt zijn toekomst deels buiten Nederland te zoeken. De voormalig directeur van Ajax is in verregaande onderhandelingen om een minderheidsbelang te verwerven in LASK Linz, dat dit seizoen verrassend kampioen van Oostenrijk werd.

Volgens berichten hoopt Kroes deze maand een akkoord te bereiken over de laatste details. Als de deal doorgaat, treedt hij toe tot het bestuur van de club, zonder zich dagelijks met de operationele leiding te bemoeien.

De 52-jarige Kroes, voormalig eigenaar van spelersmakelaar SEG en eerder betrokken bij Go Ahead Eagles, moet vooral achter de schermen een rol gaan spelen. Zo zou hij meedenken over de organisatiestructuur, de clubcultuur en het transferbeleid.

Voor LASK kan de komst van Kroes waardevol zijn. De club kroonde zich onlangs voor het eerst in 61 jaar tot landskampioen van Oostenrijk en wil de concurrentie met grootmacht Red Bull Salzburg structureel aangaan. In de afgelopen jaren investeerde LASK al stevig in een nieuw stadion, de jeugdopleiding en professionalisering van de scouting.

Nederlandse clubeigenaren zijn schaars

Dat Nederlandse investeerders zich op buitenlandse clubs richten, blijft bijzonder. Waar Amerikaanse, Britse en Midden-Oosterse investeerders wereldwijd tientallen clubs bezitten, zijn Nederlandse voorbeelden relatief schaars.

Wel zijn er Nederlanders actief in buitenlandse bestuurskamers of als investeerder, maar volledige overnames of substantiële belangen blijven eerder uitzondering dan regel. De relatief kleine Nederlandse markt en een meer behoudende investeringscultuur spelen daarin mogelijk een rol.

Tegelijkertijd biedt het moderne voetbal steeds meer kansen voor grensoverschrijdende samenwerkingen. Clubs zoeken internationale netwerken om concurrerend te blijven, terwijl investeerders kansen zien in talentontwikkeling en transferwaardes.