
Promoveren naar de Eredivisie een feest? Voor een aantal clubs zeker. Voor een club met bescheiden middelen als Telstar, dat ten koste van FC Den Bosch de finale van de playoffs bereikte, zitten er bij een promotie naar de Eredivisie ook heel wat nadelen aan. Al zal het televisiegeld en uiteraard de exposure van de Eredivisie heel wat goed maken.
Kunstgras vervangen: verplichte investering bij promotie naar Eredivisie
De eerste grote investering die bij promotie naar de Eredivisie komt kijken is de verwijdering van het kunstgras op Sportpark Schoonenberg. In de Eredivisie wordt er gevoetbald op natuurgras. Het kostenplaatje? Al snel circa 900.000 euro. Let wel, dat is inclusief verplichte veldverwarming. Een enorm bedrag voor kleinere clubs, zoals Telstar, die ‘onverwacht’ promoveren via de playoffs. Zeker omdat er ook jaarlijks aan onderhoud én energie een behoorlijk stijging in kosten zit. Ook trainen de meeste ‘kunstgrasclubs’ ook nog eens op dat veld. Hiervoor zal men moeten uitwijken naar andere trainingsaccomodaties. En ook dat betekent weer stijgende kosten.
De clubs met Europese verplichtingen zorgen met een afdracht wel voor een eenmalige gift van 300.000 euro voor clubs die van kunstgras afstappen. Ook kan er door KNVB een lening worden verstrekt. Maar dat is allemaal eenmalig. Hier tegenover staat natuurlijk wel dat de televisiegelden in de Eredivisie een stuk groter zijn.
Mocht FC Dordrecht ten koste van Willem II de finale halen dan is er voor de Schapenkoppen niet dat probleem. FC Dordrecht heeft op de Krommedijk een hybride grasmat.
Sportpark Schoonenberg niet Eredivisie-waardig
Er is al gesproken over het kunstgras. Maar dan hebben we het nog niet over Sportpark Schoonenberg ook het wel het 711 Stadion genoemd mocht Telstar ten koste van FC Dordrecht of Willem II de Eredivisie gaat halen. Het kleine stadion, met een capaciteit van 4.000, is niet Eredivisie-waardig. Dat was ook na afloop van Telstar – FC Den Bosch te zien toen er een pitch invasion van de Telstar aanhang kwam. Wat gemoedelijk begon, werd al snel grimmig. Hierop ontstonden ongereldheden. Beide supportersgroepen gingen op het veld met elkaar in gevecht gingen. Pijnlijk voor beide clubs. Het gaat ongetwijfeld leiden tot tientallen stadionverboden.
Beide clubs kwamen hierdoor negatief in het nieuws. In heel Europa ging het niet om de zege van Telstar maar over de rellen op het veld na afloop:
Vanaf komend seizoen: geen tegemoetkoming meer voor degradanten
Vanaf komend seizoen valt ook nog een andere belangrijke pot weg. Degradanten kregen eerder nog drie jaar een extra bedrag uit de Eredivisie om tekorten te dichten. De Keuken Kampioen Divisie spraken zelf gekscherend over financiële doping. Niet gek. Met 600.000, 400.000 en 200.000 euro verspreid over de drie seizoenen na de degradatie is flink wat geld op het tweede niveau in Nederland. Maar dat vangnet valt dus ook nog weg mocht een club in de toekomst degraderen. Clubs die promoveren naar de Eredivisie met kunstgras hebben dus heel wat risico.
Hoeveel geld ontvangst een promovendus aan televisiegelden?
Clubs als Telstar en FC Dordrecht kunnen in het seizoen 2025-2026 rekenen op een bedrag van 2.7 miljoen euro. Ter vergelijking, Willem II kreeg het afgelopen seizoen 3,1 miljoen euro. En er zijn vier clubs die meer dan 10 miljoen euro aan televisiegelden ontvangen. Het gaat om AZ (10), Feyenoord (11.4), Ajax (12.8) en PSV (14.2 miljoen euro). Waar de 18 Eredivisie clubs ruim 70 miljoen euro verdelen, is dat in de Keuken Kampioen Divisie ongeveer 7 miljoen euro. En laat dat nu net het niveau zijn waar Telstar al 48 jaar (!) op acteerde. Net zoals het clublied van Telstar.