Sparta en Excelsior zetten nadrukkelijk in op jong talent

Talenten Sparta en Excelsior

De transfer van Gyan de Regt naar Holstein Kiel onderstreept opnieuw de koers die de ‘kleinere’ Rotterdamse profclubs varen. Sparta en Excelsior geven jonge spelers vroeg een kans, leggen talenten langdurig vast en hopen hun ontwikkeling uiteindelijk om te zetten in sportief én financieel rendement.

De Regt is daarvan het meest recente voorbeeld. Excelsior nam de aanvaller in de zomer van 2025 transfervrij over van Vitesse. Na één seizoen in Kralingen vertrekt hij voor naar verluidt ongeveer twee miljoen euro naar Holstein Kiel. De 22-jarige aanvaller heeft bij de club uit de Tweede Bundesliga een vierjarig contract getekend.

Voor Excelsior betekent de transfer een forse winst. Het is precies het soort deal waarop de Kralingers zich steeds nadrukkelijker lijken te richten: jonge spelers binnenhalen, speeltijd geven in de Eredivisie en op het juiste moment verkopen.

Vrijwel complete selectie Excelsior is jong

De verkoop van De Regt verandert niets aan de koers van Excelsior. De huidige selectie bestaat grotendeels uit spelers die nog aan het begin van hun loopbaan staan. Van de 27 spelers uit de huidige selectie zijn er twintig niet ouder dan 23 jaar. De gemiddelde leeftijd ligt rond de 22,7 jaar.

Daarbij kijkt Excelsior niet alleen naar Nederlandse talenten. De achttienjarige Osman Turay kwam over uit de jeugdopleiding van Bayer Leverkusen en tekende tot medio 2029. De Duitse jeugdinternational kan als linksback uit de voeten en moet in Kralingen de tijd krijgen om zich op Eredivisieniveau te ontwikkelen.

Ook Valentin Sulzbacher heeft een interessant profiel. De 21-jarige middenvelder doorliep de jeugdopleiding van Red Bull Salzburg en tekende bij Excelsior een contract voor drie seizoenen. De Zweedse aanvallende middenvelder Yacqub Finey werd eveneens tot medio 2029 vastgelegd.

Met Marlon van de Wetering haalde Excelsior daarnaast een Nederlands talent binnen. De achttienjarige rechtsback kwam over van FC Eindhoven en ligt eveneens tot 2029 vast. Daardoor heeft de club de mogelijkheid om hem rustig te laten wennen aan het hoogste niveau, zonder direct onder druk te staan om zijn contract te verlengen. Eenzelfde traject is het gestart met aanvaller Ilano Silva Timas van MVV.

SpelerLeeftijdPositieContract tot
Osman Turay18 jaarLinksback2029
Marlon van de Wetering18 jaarRechtsback2029
Guilliano Cairo20 jaarCentrale verdediger2028
Valentin Sulzbacher21 jaarCentrale middenvelder2029
Yacqub Finey22 jaarAanvallende middenvelder2029
Irakli Yegoian22 jaarAanvallende middenvelder2028
Lennard Hartjes23 jaarCentrale middenvelder2028
Ilano Silva Timas23 jaarLinksbuiten2029

Niet ieder jong talent vertegenwoordigt overigens direct transferwaarde voor Excelsior. Jan Plug en Aymen Sliti worden gehuurd van Feyenoord, terwijl ook Kasey Bos tijdelijk in Kralingen spelen.

Met Stijn van Gassel en Alireza Jahanbakhsh heeft de club ook ervaren krachten in de selectie.

Sparta combineert eigen opleiding met gerichte aankopen

Aan de andere kant van Rotterdam volgt Sparta een vergelijkbare strategie. Het verschil is dat de club van Het Kasteel daarbij sterk leunt op de eigen jeugdopleiding. Marvin Young, Lushendry Martes en Ayoni Santos maakten allemaal via Jong Sparta de overstap naar het eerste elftal.

Young is inmiddels uitgegroeid tot een vaste waarde. De twintigjarige centrale verdediger debuteerde in augustus 2024 in het eerste elftal en werd enkele maanden later beloond met een contract tot medio 2029. Zijn ontwikkeling leverde hem bovendien een plaats op bij Jong Oranje.

Ook Lushendry Martes geldt als een van de grootste talenten van de club. De achttienjarige rechtsback maakte in december 2025 zijn officiële debuut en werd kort daarna de op één na jongste basisspeler van Sparta in de Eredivisie. Alleen Emmanuel Emegha was jonger toen hij voor het eerst aan een competitiewedstrijd begon.

Ayoni Santos maakte eveneens de stap vanuit Jong Sparta. De 21-jarige middenvelder kan op meerdere posities uit de voeten en debuteerde inmiddels ook voor Kaapverdië. Zijn contract op Het Kasteel loopt tot medio 2028.

Verschuren en Van Cruijsen langdurig vastgelegd

Sparta vertrouwt niet alleen op de eigen opleiding. De club investeerde deze zomer ook gericht in spelers die elders al hun eerste stappen in het betaald voetbal hebben gezet.

Nick Verschuren werd definitief overgenomen van Ajax. De 21-jarige centrale verdediger speelde afgelopen seizoen op huurbasis voor FC Volendam en tekende bij Sparta een contract tot medio 2030. Daarmee heeft de club hem voor vier seizoenen vastgelegd.

Ook Robin van Cruijsen kwam over van FC Volendam. De twintigjarige aanvallende middenvelder brak afgelopen seizoen door met vier doelpunten en drie assists in 26 officiële wedstrijden. In september werd hij bovendien verkozen tot Johan Cruijff Talent van de Maand. Ook Van Cruijsen ligt tot medio 2030 vast bij Sparta.

SpelerLeeftijdPositieContract tot
Lushendry Martes18 jaarRechtsback2028
Marvin Young20 jaarCentrale verdediger2029
Robin van Cruijsen20 jaarAanvallende middenvelder2030
Nick Verschuren21 jaarCentrale verdediger2030
Ayoni Santos21 jaarAanvallende middenvelder2028

Met deze vijf spelers heeft Sparta op verschillende posities jonge voetballers in handen die eerst sportief van waarde kunnen worden en later mogelijk een aanzienlijke transfersom opleveren.

Rotterdamse clubs volgen hetzelfde verdienmodel

De aanpak van Sparta en Excelsior vertoont duidelijke overeenkomsten. Beide clubs kunnen financieel niet concurreren met de traditionele topclubs en moeten daarom eerder zijn bij het herkennen van talent. Spelers worden gehaald voordat ze volledig zijn doorgebroken en krijgen vervolgens de kans om zich in de Eredivisie te laten zien.

Sparta combineert daarbij de eigen opleiding met gerichte investeringen in spelers als Verschuren en Van Cruijsen. Excelsior zoekt breder en haalt talenten uit de Keuken Kampioen Divisie, buitenlandse jeugdopleidingen en selecties waarin ze nog niet volledig zijn doorgebroken.

Langlopende contracten vormen een belangrijk onderdeel van die strategie. Sparta legde Verschuren en Van Cruijsen tot 2030 vast, terwijl Excelsior verschillende nieuwkomers contracten tot 2029 gaf. Daardoor houden de clubs meer regie over het moment waarop een speler wordt verkocht.

De transfer van De Regt laat zien hoe snel deze aanpak resultaat kan opleveren. Excelsior haalde hem transfervrij binnen, gaf hem één seizoen lang vertrouwen en ontvangt vervolgens ongeveer twee miljoen euro. Met de huidige lichting talenten hopen zowel Excelsior als Sparta dat voorbeeld de komende jaren vaker te volgen.