
Sheffield Wednesday, een van de oudste clubs van Engeland (1867), heeft een verzoek tot ‘administratie’ ingediend, zo meldt de BBC. Of te wel de bewindvoering van de club wordt extern belegd. De Owls, zoals de bijnaam van Sheffield Wednesday luidt, kampen met oplopende schulden en een conflict met de belastingdienst. Groot probleem: eigenaar Dejphon Chansiri heeft aangekondigd niet langer bereid te zijn de tekorten aan te vullen. Daarmee staat de roemruchte club op omvallen.
Directe gevolgen: grote vrees voor degradatie
De stap naar ‘administration’ kost Sheffield Wednesday automatisch 12 punten in de Championship, het tweede niveau van Engeland. Voor een ploeg die al onderin bungelt (6 punten uit 12 duels), betekent dit dat degradatie vrijwel onafwendbaar is. Sheffield Wednesday staat nu troosteloos onderaan met -6 punten. Het verschil met de veilige twintigste plek is al 18 punten.
Supporters hadden al langer kritiek op de Thaise eigenaar, die ondanks eerdere financiële injecties het vertrouwen van de achterban volledig heeft verloren. Ondanks de sportieve situatie leidde het vertrek van Dejphon Chansiri tot optimisme. De stoeltjes van Chansiri in het stadion zijn weggehaald, fans keren terug en de fanshop draait overuren. De fans van Sheffield Wednesday willen namelijk de controle terug en deze situatie in de toekomst voorkomen.
Nederlanders bij Sheffield Wednesday
Opvallend is de sterke Nederlandse connectie van Sheffield Wednesday door de jaren heen. Vele landgenoten droegen het blauw-witte shirt van Wednesday. Enkele bekende namen:
Regi Blinker. De vleugelaanvaller stapte in de winterstop van het seizoen 1995-1996 over van Feyenoord naar Sheffield Wednesday. Na anderhalf jaar en 42 duels in de Premier League trok de buitenspeler naar Celtic.
- Orlando Trustfull. De middenvelder stapte in de zomer van 1996 over van Feyenoord naar Sheffield Wednesday. Na een seizoen in de Premier League (19 duels) keerde de voormalig international terug naar de Eredivisie om voor Vitesse te gaan spelen.
- Wim Jonk. Aan het einde van zijn loopbaan speelde Wim Jonk met Sheffield Wednesday in de Premier League. Na Ajax, Inter en PSV maakte hij namelijk in 1998 de overstap naar Engeland. In 2001 zette hij een punt achter zijn loopbaan en was hij 68 duels in de Premier League verder.
Gerald Sibon. De vijfvoudig winnaar van de KNVB Beker speelde ook een periode in Engeland (1999-2003), hij was er actief in de Premier League (1 seizoen) en de First Division (nu Championship). De technisch begaafde spits kwam tot 148 duels en 42 goals voor Sheffield Wednesday.
- Glenn Loovens. Onze langdgenoot was een groot gedeelte van zijn loopbaan actief in Engeland en Schotland. Tussen deccember 2013 en de zomer van 2018 was verdediger actief voor Sheffield Wednesday. Loovens werd er in 2014 aanvoerder en was enorm populair bij de fans. In totaal speelde hij 150 duels voor Sheffield Wednesday en is daarmee de Nederlandse speler met de meeste duels voor de club. Dat deed Loovens altijd in de Championship.
Welke Nederlanders speelden er nog meer voor Sheffield Wednesday?
Etiënne Esajas. Tussen 2007 en 2010 speelde de buitenspeler bij Sheffield Wednesday. Op dat moment waren de Owls al actief in de Championship. Esajas kwam tot 65 duels (8 goals, 9 assists).
Joost van Aken. In 2017 betaalde Sheffield Wednesday liefst 3 miljoen euro aan SC Heerenveen voor de verdediger. Van Aken, inmiddels gestopt, zou er tot 2021 blijven. Een succes was het niet. Van Aken speelde slechts 32 duels in de Championship.
- Joey Pelupessy. In 2018 verruilde de controlerende middenvelder Heracles Almelo voor een avontuur in Engeland. De Indonesisch international zou drie seizoenen blijven en 106 duels in de Championship spelen.
De afgelopen jaren waren maakten ook Alessio Da Cruz, Sylla Sow, Royston Drenthe, Urby Emanuelson en Ibrahim Cissoko eveneens hun minuten in Sheffield. Zo speelde Emanuelson er in het seizoen 2016-2017 slechts 1 wedstrijd.
Tussen 2023 en 2025 was Anthony Musaba de laatste landgenoot bij Sheffield Wednesday. Hij trok afgelopen zomer naar Samsunspor.
Ook een Nederlandse trainer
Naast de nodige Nederlandse spelers had Sheffield Wednesday eerder ook een Nederlandse trainer. Jos Luhukay was er trainer tussen januari 2018 en december 2018. Luhukay haalde net niet de kerst van 2018. Ook Luhukay kon het tij niet keren. Iets wat de in Venlo geboren oefenmeester wel veelvuldig lukte in Duitsland.
Parallellen met Vitesse
De situatie doet denken aan Vitesse, dat eerder dit jaar op de rand van de afgrond balanceerde. In Arnhem kwam er na intensieve onderhandelingen met de gemeente en investeerders een reddingsplan. Bij Sheffield Wednesday is dat vooralsnog onzeker, maar de hoop leeft dat ook deze traditieclub niet ten onder gaat en afzakt naar het derde niveau van Engeland (League One)
