Vooruitblik op Afrika Cup 2025 en de impact op de Eredivisie

Afrika Cup 2025 info

De Africa Cup of Nations 2025, kortweg de Afrika Cup 2025, wordt van 21 december 2025 tot en met 18 januari 2026 gespeeld in Marokko. Het is de 35e editie van het toernooi en de tweede keer dat Marokko het gastland is. In totaal doen 24 landen mee, verdeeld over negen stadions in zes speelsteden.

Waar is de Afrika Cup 2025?

De Afrika Cup wordt georganiseerd in Marokko. Er wordt gespeeld in zes verschillende Marokkaanse steden. Het gaat hierbij om Rabat, Casablanca, Tanger, Agadir, Marrakesh en Fès. Zowel de openingswedstrijd als de finale worden in Rabat gespeeld. Plaats van handeling? Het Stade Prince Moulay Abdellah. In totaal zijn er vier stadions in Rabat die worden gebruikt.

Naast Stade Prince Moulay Abdellah zijn dat in Rabat namelijk Stade Moulay El Hassan, Stade Al Barid en Stade Olympique de Rabat. In andere steden wordt er gespeeld in Stade Mohammed V (Casablanca), Stade Ibn Batutta (Tanger), Stade Adrar (Agadir), Grand Stade de Marrakech (Marrakesh) en Complexe Sportif de Fès (Fès)

Finale Afrika Cup 2025

De finale wordt gespeeld op zondag 18 januari 2026 in het Stade Prince Moulay Abdellah in Rabat. Dit stadion heeft een capaciteit van ruim 52.000 toeschouwers en is de thuishaven van de Marokkaanse nationale ploeg.

Wanneer is de Afrika Cup 2025?

Het toernooi loopt van 21 december 2025 tot en met 18 januari 2026.

  • Openingswedstrijd: Marokko – Comoren (21 december, 21:00 uur, Rabat)
  • Finale: zondag 18 januari 2026 in Rabat

De Afrika Cup stond aanvankelijk gepland voor de zomer van 2025, maar is verschoven naar de winter om geen overlap te hebben met de FIFA Club World Cup dat in de Verenigde Staten plaatsvond en waar Chelsea zich als eerste winnaar kroonde.

Poule-indeling Afrika Cup 2025

  • Poule A: Marokko, Mali, Zambia, Comoren
  • Poule B: Egypte, Zuid-Afrika, Angola, Zimbabwe
  • Poule C: Nigeria, Tunesië, Oeganda, Tanzania
  • Poule D: Senegal, DR Congo, Benin, Botswana
  • Poule E: Algerije, Burkina Faso, Equatoriaal-Guinea, Soedan
  • Poule F: Ivoorkust, Kameroen, Gabon, Mozambique

Belangrijkste duels in de groepsfase

  • 21 december: Marokko – Comoren (Rabat). Gastland Marokko met de openingswedstrijd
  • 22 december: Egypte – Zimbabwe (Agadir). Topfavoriet Egypte heeft haar eerste wedstrijd.
  • 23 december: Nigeria – Tanzania (Fès). Nigeria is altijd een outsider. Zo ook dit toernooi.
  • 24 december: Kameroen – Gabon (Agadir). Op kerstavond een treffen tussen Kameroen en Gabon.
  • 26 december: Marokko – Mali (Rabat). Op tweede kerstdag de Sahara derby tussen Marokko en Mali.
  • 26 december: Egypte – Zuid-Afrika (Agadir): de strijd tussen het Noord en het Zuid Afrika. En dat op Tweede Kerstdag.
  • 27 december: Nigeria – Tunesië (Fès). Strijd tussen twee Afrikaanse grootmachten.
  • 27 december: Senegal – DR Congo (Tanger). Gaat Sadio Mané voor een laatste kunstje?
  • 28 december: Ivoorkust – Kameroen (Marrakesh). Strijd tussen twee Afrikaanse grootmachten.
  • 31 december: Gabon – Ivoorkust (Marrakesh). Op oudjaarsavond toch nog een mooie pot voetbal op televisie!

Tickets Afrika Cup 2025

De officiële verkoop van tickets is eind september al gestart en gaat via de website van de Afrikaanse voetbalbond (CAF): tickets.cafonline.com.

Live op Ziggo

Alle wedstrijden van de Afrika Cup 2025 zijn live te volgen bij Ziggo Sport. Nederlandse fans kunnen dus het volledige toernooi vanaf de openingswedstrijd tot en met de finale bekijken. En dat is uiteraard goed nieuws voor fans van Marokko.

Afwezige landen en impact op de Eredivisie

Opvallend is dat Kaapverdië en Ghana ontbreken op de Afrika Cup 2025.

  • Kaapverdië, ondanks kwalificatie voor het WK 2026 ontbreekt opvallend genoeg een half jaar eerder op de Afrika Cup. Daardoor blijft Jamiro Monteiro voor Heracles Almelo gewoon inzetbaar.
  • Ghana miste eveneens kwalificatie voor de Afrika Cup. En dat voor een Afrikaanse grootmacht. Het betekent ook dat AZ gewoon een beroep kan doen op Ibrahim Sadiq (AZ).

Dat betekent een meevaller voor Heracles en AZ, die hun internationals niet hoeven te missen na de winterstop.

Impact op de Eredivisie

De Afrika Cup 2025 valt midden in het seizoen, maar de Eredivisie heeft in tegenstelling tot veel andere competities een voordeel: er is een winterstop. De laatste speelronde voor de winterstop is namelijk op 21 december 2025. De Eredivisie wordt hervat in het weekend van 9, 10 en 11 januari 2026. Op dat moment is de groepsfase al voorbij.

De grootste impact wordt dus pas voelbaar bij de herstart in januari, afhankelijk van hoe ver spelers komen met hun land. Vooral de prestaties van Marokko kunnen clubs dwars zitten. Saibari, Salah-Eddine (beide PSV), El Karouani (FC Utrecht) en in mindere mate Targhalline (Feyenoord) zullen de clubs moeten missen. Vooral de naam van Anass Salah-Eddine is opvallend. Afgelopen zomer was hij met Jong Oranje nog actief op het Europees Kampioenschap. De linksback van PSV, gehuurd van AS Roma, heeft zich vlak voor de Afrika Cup laten verleiden tot een switch naar Marokko.

Daarnaast kijken we ook met een schuin oog naar de prestaties van Algerije. Vooral door Feyenoord smaakmaker Anis Hadj Moussa.

Eredivisie-spelers op de Afrika Cup 2025

De verwachting is dat de volgende 11 spelers vanuit de Eredivisie zullen afreizen naar Marokko voor de Afrika Cup, onder hen vier internationals van Marokko. Opvallend genoeg leveren de Europese deelnemers Ajax, AZ en Go Ahead Eagles geen enkele deelnemer aan de Afrika Cup.

ClubSpelerLand
FeyenoordAnis Hadj MoussaAlgerije
Gaoussou DiarraMali
Oussama TarghallineMarokko
PSVIsmael SaibariMarokko
Anass Salah-EddineMarokko
Adamo NagaloBurkina Faso
Sparta RotterdamSaïd BakariComoren
Sayfallah LtaiefTunesië
FC UtrechtSouffian El KarouaniMarokko
Sébastien HallerIvoorkust
FC TwenteRamiz Zerrouki (huur)Algerije

Zijn elf spelers uit de Eredivisie op de Afrika Cup veel? Je moet het in perspectief zien. De Ligue 1 is al sinds jaar en dag een hofleverancier. De afgelopen jaren is de Premier League daar ook bij gekomen. Begin 2024 waren er fors minder spelers uit de Eredivisie op de Afrika Cup actief.

Keuken Kampioen Divisie-spelers op de Afrika Cup

Ook in de Keuken Kampioen Divisie zijn er spelers die zo goed als zeker naar de Afrika Cup 2025 gaan afreizen:

  • ADO Den Haag: Kilian Nikièma (Burkina Faso). De keeper van de koploper van de Keuken Kampioen Divisie. Nikièma speelde inmiddels al 8 keer voor zijn land. Het zou voor ADO Den Haag een groot gemis zijn. Al zijn ze in Den Haag ook positief over de 27-jarige Antoine Lejoly die in augustus al werd gecontracteerd.
  • FC Dordrecht: Yannis M’Bemba (Gabon). De 1.94 meter lange verdediger heeft inmiddels 4 caps achter zijn naam. Bij FC Dordrecht pikte de in Frankrijk geboren verdediger vorig jaar op bij Nantes. Togo plaatste zich niet en FC Dordrecht hoeft dus niet te vrezen dat het basisspeler Augustin Drakpe ook kwijt is.
  • SC Cambuur: Ismaël Baouf (Marokko). De verdediger van SC Cambuur maakt een stormachtige ontwikkeling door en maakte indruk als basisspeler bij het WK onder 20). Het is niet uitgesloten dat hij ook voor Marokko wordt opgeroepen.

Op naar een mooie Afrika Cup 2025

De Afrika Cup 2025 belooft een spectaculair toernooi te worden in Marokko, met affiches als Nigeria – Tunesië, Senegal – DR Congo en Ivoorkust – Kameroen in de groepsfase. Voor de Eredivisie is de impact beperkter dan in andere Europese competities door de relatief lange winterstop. Clubs als Feyenoord, PSV, FC Utrecht, Sparta en FC Twente moeten het echter wel even zonder een aantal spelers doen.

Dankzij de live-uitzendingen op Ziggo Sport kan ook de Nederlandse voetbalfan de Afrika Cup 2025 van begin tot eind volgen.