De keepers in de Eredivisie in het seizoen 2025-2026

keepers Eredivisie

Ook in de aanloop naar het seizoen 2025-2026 van de Vriendenloterij Eredivisie zien we nodige verschuivingen onder de lat: er zijn maar weinig Eredivisie keepers zeker van nog een jaar de nummer 1. Aan de andere kant door transfers maar ook door andere keuzes van de trainers. Het kan zo maar zijn dat de traditionele top drie allen het seizoen beginnen met een andere doelman ten opzichte van het voorbije seizoen.

PSV, Ajax en Feyenoord wisselen van keeper

Laten we beginnen bij landskampioen PSV. Walter Benitez liet zijn contract aflopen en trok transfervrij naar de Premier League. Met Nick Olij haalde PSV al snel één keeper binnen. PSV keek nadrukkelijk naar Bundesliga keepers. Zowel Daniel Peretz (Bayern) als Matej Kovar (Bayer Leverkusen) waren nadrukkelijk in beeld. Uiteindelijk viel de keuze op Kovar die na de komst van Mark Flekken naar Bayer Leverkusen overbodig werd. De dertienvoudig Tsjechisch international komt nu naar PSV op huurbasis over van Bayer 04 Leverkusen, met een optie tot koop. Kolar zal starten als eerste keeper. De komst van twee nieuwe keepers betekende dat Joël Drommel toestemming kreeg om het trainingskamp in Duitsland te laten verlaten. De kans is groot dat Drommel naar Sparta trekt.

Ook bij Ajax zijn er vraagtekens. De club kan niet meer rekenen op enkel Remko Pasveer die in november 42 jaar (!) wordt. Ajax-trainer John Heitinga stelde daarom ook al dat Liverpool huurling Vítězslav Jaroš zijn nieuwe nummer één. John Heitinga kent de doelman goed na zijn rol als assistent-trainer bij Liverpool.

Bij Feyenoord leek het duidelijker. Justin Bijlow zou het seizoen bij Feyenoord starten als eerste keeper. Dat liet Robin van Persie al in een vroeg stadium laten weten. Vorige week leit Van Persie weten dat Bijlow nog niet wedstrijdfit is en daarom Timon Wellenreuther de voorkeur kreeg.

Strijd onder de lat bij Sparta

Wie wordt de eerste keeper van Sparta? Maurice Steijn gaat na zijn terugkeer op Het Kasteel een volledige voorbereiding meemaken. Na het vertrek van Nick Olij heeft Sparta de beschikking over twee nieuwe keepers: Filip Bednarek en Joël Drommel. De beide doelmannen moeten het onderling gaan uitmaken. Op papier zou Drommel de strijd moeten winnen. Dat was ook de voornaamste reden om zijn vorstelijke salaris en plek op de bank bij PSV te verruilen voor Sparta.

Excelsior maakt het zichzelf moeilijk

Calvin Raatsie was het afgelopen seizoen een van de beste keepers in de Keuken Kampioen Divisie. Raatsie kreg zelfs een plekje in de EK-selectie van Jong Oranje. De promovendus kondigde echter ook de terugkeer aan van voormalig eerste doelman Stijn van Gassel. Dat zal dus een concurrentiestrijd gaan opleveren. Op papier heeft Raatsie wel een streepje voor. Van Gassel zat het afgelopen seizoen vooral op de bank bij NEC. Toch was in de voorbereiding Van Gassel met zijn ervaring net wat sterker. Excelsior zou daarmee wel wat kapitaal weggooien.

Bij de andere twee promovendussen worden minder uitdagingen verwacht. Ronald Koeman Junior gaat met Telstar de Eredivisie in. De kans is ook groot dat FC Volendam geen nieuwe keeper zal aantrekken met de aanwezigheid van Kayne van Oevelen.

Wat gaat er gebeuren met Etienne Vaessen?

De veelbesproken Etienne Vaessen maakte in het shirt van Suriname een goede indruk op de Gold Cup. Het zou dan ook zo maar kunnen dat de vorig jaar door FC Groningen van RKC Waalwijk transfervrij overgenomen doelman kan cashen. De grote vraag is dan: welke keepers zijn er dan nog voor FC Groningen beschikbaar?

SC Heerenveen: opnieuw een keeperskwestie

Vorig seizoen had SC Heerenveen al een soap onder de lat. Dat had alles te maken met de opmerkelijke keuze van Robin van Persie om niet één maar twee eerste doelmannen aan te wijzen. Hierdoor waren Andries Noppert en Mickey van der Hart gezamenlijk eerste keeper. Inmiddels is Van der Hart vertrokken maar was Noppert in de voorbereiding nog altijd niet zeker van zijn plaats.

De nieuwe trainer van SC Heerenveen, Robin Veldman kon zo maar gaan kiezen voor de pas negentienjarige Bernt Klaverboer in plaats van Andries Noppert. Het was sowieso al opvallend dat in de oefenwedstrijd tegen QPR de jonge Klaverboer de voorkeur kreeg boven Andries Noppert. Een teken aan de wand? Niets van dat alles. Deze week kwam er zelfs een bericht dat de ‘Toren van Joure’ ondanks Turkse interesse bij SC Heerenveen zou blijven en komend seizoen onder de lat zou staan.

SC Heerenveen worstelde de afgelopen periode nadrukkelijk met de keeperskwestie. Wint Andries Noppert het vetrouwen terug? Moeten we afscheid nemen van de voormalig WK-doelman van Oranje? Krijgt Bernt Klaverboer echt een kans? Wat voor type keeper halen: een volwaardige eerste of een ervaren kracht? Voor komend seizoen staan nu Noppert, Klaverboer én voormalig Almere City eerste doelman Nordin Bakker er onder contract.

NEC was al voorbereid op vertrek van Robin Roefs

Normaliter zou Robin Roefs in het seizoen 2025-2026 de eerste keeper zijn. Na zijn terugkeer van het Europees Kampioenschap met Jong Oranje kwam de interesse op gang. Sunderland ging uiteindelijk met Roefs aan de haal voor cirac 10 miljoen euro, een clubrecord voor NEC. NEC haalde deze zomer al een oude bekende van Dick Schreuder op bij CD Castellon, Gonzalo Crettaz kwam namelijk transfervrij over uit Spanje en is normaal gesproken de opvolger van Roefs. Daarnaast trok NEC ook nog de 36-jarige Jasper Cillessen aan. De doelman keert daarmee opnieuw terug in De Goffert. Cillessen was transfervrij na zijn vertrek bij Las Palmas.

PEC Zwolle moet alsnog handelen na blessure

Jasper Schendelaar zou normaal gesproken dit seizoen de eerste keeper van PEC Zwolle zijn. Door een zware knieblessure staat de 24-jarige doelman voor onbepaalde tijd buitenspel. PEC Zwolle handelde razendsnel en huurde Tom de Graaff (20) van FC Utrecht.

De Eredivisie keepers in het seizoen 2025-2026

Club2024-2025 – meeste speelminuten2025-26 – verwachte eerste keeper
AjaxRemko Pasveer
Vítězslav Jaroš
AZ AlkmaarRome Jayden Owusu-OduroRome Jayden Owusu-Oduro
Excelsior RotterdamCalvin RaatsieStijn van Gassel
FeyenoordTimon WellenreutherJustin Bijlow
Fortuna SittardMattijs BranderhorstMattijs Branderhorst
Go Ahead EaglesLuca Plogmann / Jari De BusserJari De Busser
FC GroningenEtienne VaessenEtienne Vaessen
sc HeerenveenAndries Noppert / Mickey van der HartAndries Noppert
Heracles AlmeloFabian de KeijzerFabian de Keijzer
NAC BredaDaniel BielicaDaniel Bielica
NEC NijmegenRobin RoefsGonzalo Crettaz
PEC ZwolleJasper SchendelaarTom de Graaff
PSV EindhovenWalter BenítezMatej Kovar
Sparta RotterdamNick OlijJoël Drommel
TelstarRonald Koeman jr.Ronald Koeman jr.
FC TwenteLars UnnerstallLars Unnerstall
FC UtrechtVasilios BarkasVasilios Barkas
FC VolendamKayne van OevelenKayne van Oevelen

Welke keepers zijn er nog transfervrij?

Op het moment van schrijven zijn de volgende Nederlandse keepers nog transfervrij:

  • Mickey van der Hart (31)
  • Jeroen Houwen (29)
  • Joshua Smits (32)
  • Koen Bucker (29)

Daarnaast zijn er ook nog oud-Eredivisie gangers als von Yvon Mvogo (ex-PSV), Matthew Ryan (ex-AZ) en Eric Oelschlägel (ex-FC Utrecht en Heracles) die clubloos zijn. Mvogo werd eerder nog in verband gebracht met Fortuna Sittard die uiteindelijk toch doorpakte op Mattijs Branderhorst. Na de doelman vorig jaar te hebben gehuurd werd hij nu definitief overgenomen. Branderhorst tekende voor vier seizoenen.

Laatste update op 7 augustus 2025